Soutěž „Vyčisti les 2022“

IMG_20220416_133111

 

Proč jsme se připojili k IV. ročníku soutěže Vyčisti les (stránka soutěže: vycistiles.cz)

Děti v našem kroměřížském dětském domově se v  průběhu roku účastní akcí laděných environmentální výchovou. Nejraději však chodíme ven, kde je toho k vidění a poznávání nejvíce. Při toulkách v přírodě s sebou bereme vždy nějaký pytel, který plníme odpadky. Naštěstí toho nebývá nikdy moc, ale vždy něco doneseme. Občas se však vydáme cíleně do míst, kde je nepořádku více.

 Jak jsme se do soutěže zapojili?

 Jako tehdy 15. dubna 2022 na Velký pátek. Využili jsme volna trochu jinak než jiné dny, a i když bylo chladno, tak přesto jsme se vydali do remízku v Lutopenecké ulici na periferii Kroměříže s pár pytli na odpad a kbelíky na sklo. Při plnění nádob nepořádkem jsme objevili ukrytý "příbytek", který jsme na první pohled identifikovali jako černou skládku. Neuvěřitelné množství nepořádku, uprostřed něhož někdo kdysi bydlel, nebylo v našich silách odstranit. Po telefonické poradě s Městskou policií Kroměříž a následnou konzultací s hlídkou, která za chvíli dorazila, bylo rozhodnuto, že toto nadělení bude řešit jednotka Technické služby města Kroměříže s mechanizací. My dosbírali odpad z okolí, který v pondělí pak zlikvidoval strejda ve sběrném dvoře. Naštěstí jsme měli auto nedaleko, tak ty tři plné pytle nepořádku a dva plastové kbelíky se sklem nás deset dětí ve věku 5 – 13 let dovleklo až do kufru dodávky.

 Další týden jsme se dozvěděli, že v tom „příbytku“ bydlela nějaká stará paní, která skončila dlouhodobě v nemocnici. Je smutné, že se ve společnosti najdou lidé, kteří jsou nuceni takto žít. My v tomto ohledu mámě větší štěstí.

Co můžeme vyhrát?

Do soutěže jsme se zapojili až nyní v září, když s touto informací přišel strejda. Přemýšleli jsme, co vymyslíme a kam se vydáme, nicméně nám tento příběh připadal natolik atraktivní, že se s ním chceme podělit. Agentura GetFound.cz, která soutěž pořádá, oslovila partnery soutěže, a díky nim můžeme získat za tuto činnost i finanční prostředky ve výši 8.000 Kč na podporu naší environmentální výchovy.Naše povědomí o přírodě a životním prostředí je stálé. Na domově máme zažitý systém tříděného odpadu, kluci chovají rybičky a pravidelně zaléváme květiny. Pěšky, či na kole absolvujeme naučné stezky a k přírodě se snažíme chovat tak, aby zůstala alespoň v takovém stavu pro další generace.

                                                          S pozdravem děti z Dětského domova v Kroměříži   

  

Partnery soutěže: Astratex.cz – spodní prádlo a plavky pro děti, ženy a muže – 5000 Kč  Bezvaplenky.cz – plenky, hračky a potřeby pro maminky – 5000 Kč  Cashbot.cz – peníze pro podnikatele – 5000 Kč  Frutiko.cz – dárky z ovoce a čokolády, kytice a dorty – 5000 Kč   Invia.cz – zájezdy a dovolené po ČR a za hranice – 5000 Kč   KLůžkoviny.cz –  povlečení, prostěradla a vše do bytu – 5000 Kč  Pravebio.cz –  bio a šetrné produkty pro celou rodinu – 5000 Kč   Rigalli.cz – čokolády, cukrovinky a slané lahůdky – 5000 Kč. 

 

Naši sponzoři